You are currently viewing <strong>Seria :  Gry dla początkujących.</strong>
gry dla początkujących- planszowi.pl

Seria :  Gry dla początkujących.

czyli : od czego zacząć ?! 

Kilka dobrych razy usłyszałam, że owszem, ktoś lubi grać w planszówki, ale grał raptem 3 razy w Grzybobranie, Eurobiznes, albo mistrza ciszy, klasyk: Scrabble, potem kupił sobie jakiś polecany tytuł, duże pudełko, ładna grafika a instrukcja obejmowała 60 stron i po samym odpakowaniu – podziękował. 

Chcąc uniknąć takiego problemu, w serii “dla początkujących” przybliżę tytuły które są przystępne, mają czytelne i jasne zasady a czas gry nie przekroczy 3 godzin ;). 

Zgodnie ze swoim założeniem, zachęcania WSZYSTKICH do grania w planszówki, chciałabym przestawić pierwszą część rankingu gier dla początkujących: 

Gry dla nowicjuszy – Część pierwsza:

  • Catan – starsza pozycja, klasyka o budowaniu swojej osady i zagospodarowaniu terenu. Ta gra w dużej mierze przyczyniła się do zainteresowania planszówkami większej części społeczeństwa w Polsce. Ciekawa i satysfakcjonująca rozgrywka.”Gracze są osadnikami na niedawno odkrytej wyspie Catan. Każdy z nich przewodzi świeżo założonej kolonii i rozbudowuje ją stawiając na dostępnych obszarach nowe drogi i miasta. Każda kolonia zbiera dostępne dobra naturalne, które są niezbędne do rozbudowy osiedli.Pierwszy z graczy, który uzyska dziesięć punktów z wybudowanych przez siebie dróg, osiedli i specjalnych kart – wygrywa.” [ źródło -rebel.pl] 
  • Wsiąść do pociągu – (ale nie byle jakiego ;)) Gra doczekała się wielu wersji od takiej dla najmłodszych po edycje, gdzie podróżuje się prawie po każdym kontynencie. Świetna familijna gra do której nie trudno będzie każdego zachęcić. Możemy sprawdzić swoje umiejętności planowania tras kolejowych rywalizować ze sobą, czasami sobie poprzeszkadzać na planszy. To wszystko czyni rozgrywke naprawde emocjonującą i nie wiemy kiedy ucieka nam czas na świetnej zabawie. 
  • Azul – Ta gra jest świetną pozycją aby nacieszyć oko. W grze Azul wcielisz się w artystę, układającego przepiękne mozaiki z Azulejos na ścianach pałacu królewskiego w Évorze. W trakcie rundy każdy gracz wybiera płytki z jednego z warsztatów dostawców i układa w swoim magazynie. Ma nieskomplikowane zasady, które szybko można wytłumaczyć rywalom. Gra również doczekała się kilku edycji  w tym najnowszej,  – Azul – Mistrz czekolady 
  • 7 Cudów Świata (oryginalny/pojedynek) – Nasza pierwsza poważniejsza gra planszowa. W pełnej pierwszej wersji do rozgrywki najlepiej zebrać 3 osoby (jest możliwość rozgrywki we dwoje ). W tej grze budujemy swoje starożytne miasto, rozwijamy się w zasadzie w każdej dziedzinie od nauki po militaria. Możemy naprawdę obrać wiele taktyk i gra jest ogromnie regrywalna i bardzo prosto wytłumaczyć jej zasady początkującym. Jeżeli jednak planujemy grać głownie we dwoje, najlepiej jest zaopatrzyć się w wersje  : 7 Cudów Świata- POJEDYNEK.  W „Pojedynku” rywalizacja wchodzi naprawdę na wyższy poziom. Nie brakuje negatywnej interakcji. ( zawsze mój numer 1 na szybka rozgrywke 😉 ) 
  • Splendor – Ta gra kupiła już nie jednego, i jest to złota pozycja na rozruszanie spotkania z osobami które sceptycznie podchodzą do gry w planszówki. Niewielkich rozmiarów pudełko jest dośc niepozorne, ale zaskakuje jakością zawartości.  Gra przemienia nas w renesansowych kupców, kolekcjonujemy wartościowe kamienie. Jej wielkim atutem jest szybkość tłumaczenia zasad, oraz spora regrywalność. 
  • Dixit – gra wykorzystująca naszą kreatywność i wyobraźnię. Ta pozycja wciągnie osoby które lubią sporo mówić i opowiadać,  ponieważ jest to “narracyjna gra karciana, w której wymyślamy i odgadujemy skojarzenia do wieloznacznych, bogato ilustrowanych kart. W każdej rundzie jedna z osób zostaje Bajarzem – wybiera dowolną kartę z ręki i podaje hasło, które jej zdaniem odzwierciedla obrazek.” [źródło:  rebel.pl ]. Fani starych dobrych kalamburów będą się bawić przednio.
  • Dominion – klasyka deckbuildingu czyli budowania talii. Bardzo proste i klarowne zasady, za dostępny podstawowy zestaw kart kupujemy z rynku coraz silniejsze aby potem wtasować je do naszej talii i wykończyć przeciwnika:) Bardzo przyjemna i szybka karcianka którą można zabrać ze sobą w podróż, na wakacje i umilić sobie wieczory lub nudne, deszczowe dni.
  • Avalon – jedna z pierwszych gier imprezowych która działa najlepiej w większym gronie. Każdy z graczy losuje jedną z postaci, rycerzy Króla Artura lub jego przeciwników i ma do wykonania misję. Rycerze próbują ją wyonać, natomiast oponenci muszą im w tym przeszkodzić. Tożsamość staramy się utrzymać jak najdłużej w tajemnicy przed potencjalnym przeciwnikiem. Doskonała pozycja dla osób lubiących blef i podchody. Pozycja obowiązkowa!

To dopiero początek naszych rankingów. Mam nadzieję, że nie raz pomogą Wam w doborze gry dla siebie albo na prezent. Pamiętajcie, zawsze postaramy sie doradzić i pomóc. Udanych łowów 😉
K.

Dodaj komentarz